سالمندی

جمعیت جهان رو به پیر شدن است وسالمندی مهم ترین پدیده مردم شناختی شروع قرن بیست و یكم می باشد. بر اساس تعریفی كه افراد بالای۶۰ سال را سالمند محسوب می كند، در حال حاضر جمعیت سالمندان جهــان بیش از ۷۰۰ میلیــون نفر می باشــد. پیش بینـی می شود در سال ۲۰۲۰ بیش از یک میلیارد نفر و در سال ۲۰۵۰ حدود ۲ بیلیون نفر از جمعیت جهان را سالمندان تشکیل دهند.

بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، اکنون حدود ۹.۲ درصد از جمعیت ۸۰ میلیونی ایران سالمند هستند یعنی جمعیتی حدود هشت میلیون نفرو متخصصان علم جمعیت شناسی پیش بینی می کنند تا سال ۲۰۲۰ میلادی یعنی سه سال دیگر سالمندان به ۱۰درصد جمعیت ایران و تا سال ۲۰۵۰- زمانی که ۳۳ ساله های امروز پیر می شوند- به ۳۰درصد جمعیت ایران می رسند یعنی از هر سه ایرانی یکی سالمند خواهد بود.

پدیده سالمندی از یک سو یک موفقیت برای کشورهاست زیرا هرچه مراقبتهای بهداشتی درمانی در کشورها موفق تر بوده باشد با پدیده سالمندی بیشتر مواجه می گردند اما به چالشی بزرگ تبدیل خواهد شد اگر برنامه ریزی برای نگردد. رشد سریع نرخ سالمندی در جامعه پیامدها و نیازهای متعددی بر سیستم خدمات سلامت کشور تحمیل خواهد کرد،اگر قرار است سالمندی یک رویداد مثبت باشد، زندگی طولانی تر باید همراه با سلامت و کیفیت بالای زندگی باشد.

نیازهای مرتبط با ارتقاء سلامت سالمندان می تواند شامل تعادل فیزیولوژیك (تنفس، گردش خون، تغذیه، جذب و دفع، استراحت و امنیت)، ارتباطات (خود، خانواده، جامعه، فرهنگ و محیط) و خشنودی (هدف، لذت واستقلال واحترام) باشد.

تماس با مــا

آدرس دبیرخانه رویداد:

اصفهان، میدان قدس، خ علامه مجلسی، کوی ششم، بنیاد نخبگان استان اصفهان

تلفن دبیرخانه رویداد: ۳۴۷۱۷۷۰۹-۰۳۱

   

کلیه حقوق متعلق به بنیاد نخبگان استان اصفهان می‌باشد