کنترل و حذف سوسری‌ها در شبکه فاضلاب

کلیپ معرفی چالش

سوسک های حمام و فاضلاب در اصطلاح حشره شناسی با نام سوسری معروف هستند. ­شرایط داخل شبکه ها­ی فاضلاب از قبیل رطوبت، وجود مواد غذایی مورد نیاز سوسری­ها و تاریک بودن محیط باعث شده تا شبکه های فاضلاب، محیطی مساعد برای رشد و تکثیر سوسری ها باشد.مشکل اساسی هنگامی است که این موجودات از شبکه خارج شده و وارد منازل مردم می گردند. اغلب ساختمان ها و شبکه های فاضلاب ایران با دو گونه از سوسری ها آلوده هستند : گونه "بلاتلا ژرمانیكا" یا سوسری آلمانی ،گونه "پریپلانتا امریكانا" یا سوسری آمریکایی.

راهکار داخل ایران:

عنوان روش­

خلاصه روش

مزایا

معایب

سم­پاشی (روش مه­پاشی گرم)

در این روش به کنترل رشد و جمعیت سوسری ها از طریق سم پاشی به روش مه پاشی گرم پرداخته می­شود.  به عنوان نمونه از سم سایپرمترین %40 را با روغن ویکادو و آب با نسبت 1 به 1 به 2 ترکیب کرده و به روش مه پاشی گرم استفاده می­شود.

سادگی روش

دردسترس بودن سم

مقاوم شدن سوسری­ها در برابر سم­ها و نیاز به تغییر نوع سم

ایجاد مخاطرات محیط زیستی

 

راهکار خارجی:

1-مبارزه بیولوژیک با پرورش نوعی زنبور مهاجم:  این نوع زنبور بر روی بدن سوسری ها تخم گذاری می کند ، نوزاد حشره از بدن سوسری ها به عنوان غذا استفاده کرده وسوسری ها را از بین می برد.

2- چسب زدن بدنه منهول: استفاده از چسب و رنگ مخصوصی جهت به دام انداختن سوسری­ها

3-تهیه ی لوله قیفی بر روی درب منهول جهت جلوگیری از خروج سوسری از شبکه فاضلاب

اختراعات ثبت شده  در این زمینه عبارتند از:

از اختراعاتی که برای مقابله با سوسری ها برای محیط خانه ساخته شده است دستگاه دفع کلیه حشرات و حیوانات موذی به جز پشه و مگس میباشد.

خلاصه اختراع: عملکرد این دستگاه بصورت التراسونیک و الکترومغناطیس میباشد که بر سیستم عصبی حشرات و حیوانات موذی تاثیر گذاشته و از تغذیه و تولید مثل آنها جلوگیری میکند.این دستگاه با سیستم فراصوت محیط منزل را برای حشرات و حیوانات موذی نا امن کرده و در نهایت طی ۲ الی ۴ هفته بطور دائم آنها را دفع میکند. فرکانس این دستگاه بصورت نامتناوب پخش میشود و اجازه عادت کردن موجودات را به فرکانس نمیدهد. این دستگاه مناسب برای سوسک درشت ، شته ، دراکولا ، مار ، مارمولک ، عقرب ، عنکبوت ، رتیل ، هزارپا و کلیه حشرات و حیوانات موذی میباشد.

انتظارات رویداد هم نت:

با توجه به اهمیت موضوع انتظار از شرکت کنندگان آن است که بتوانند در کنار بهبود روشهای موجود، سایر روش ها از جمله روش بیولوژیکی را ارتقا داده تا به عنوان موثرین و اقتصادی ترین روش با کمترین تاثیرات منفی در شبکه های فاضلاب از آن ها استفاده شود.

کنترل و حذف سوسری‌ها در شبکه فاضلاب

کنترل و حذف سوسری‌ها در شبکه فاضلاب

تماس با مــا

آدرس دبیرخانه رویداد:

دانشگاه صنعتی اصفهان، ساختمان پژوهشگاه، طبقه اول، اتاق ۱۰۲، دبیرخانه هم نت فاضلاب

تلفن دبیرخانه رویداد: ۳۳۹۱۲۷۶۹-۰۳۱

و ۳۳۹۱۲۲۵۳-۰۳۱

فکس دبیرخانه رویداد: ۳۳۹۱۲۷۴۲-۰۳۱

ایمیل: wastewater@hamnetevent.ir

         

کلیه حقوق متعلق به بنیاد نخبگان استان اصفهان می‌باشد

Search