متناسب سازی ساخت پکیج تصفیه فاضلاب با نیاز‌ها و دانش روز

کلیپ معرفی چالش

ch1 1

به طور کلي منظور از پکيج تصفيه فاضلاب ، واحد هاي مختلف و به هم پيوسته فرآيند تصفيه فاضلاب است که اين واحد ها با توجه به پارامتر هاي پساب(BOD-COD-TSS)  و دبي فاضلاب متغير هستند. در تصفيه خانه هاي جوامع کوچک معمولا از پکيج هاي تصفيه فاضلاب فلزي، پلي اتيلن و کامپوزيت استفاده مي شود که نوع انتخابي به شرايط پروژه از قبيل هزينه ساخت، اجراء و بهره برداري، ميزان فضاي در دسترس و شرايط جوي و محيط بستگي دارد.

مزاياي پکيج تصفيه فاضلاب:

1- قابليت جابه جايي داشته و در صورت نياز مي توان محل تصفيه خانه ها را به محل مناسب تغيير داد.

۲- سرعت ساخت اين تصفيه خانه ها بالا است.

 ۳- هزينه ساخت پايين است.

۴ –عدم نياز به عمليات ابنيه و ساختماني.

۵- فضاي اشغالي اين نوع تصفيه خانه ها بسيار محدود است.

براي طراحي و ساخت پکيج تصفيه فاضلاب استاندارد و با کيفيت، نياز به گروه هاي طراح فرآيند هاي آّب و فاضلاب ، طراح مکانيکال، طراح الکتريکال، ساخت و توليد مي باشد.

سيستمهاي تصفيه خانه پيش ساخته اي که به شکل تجاري در دسترس هستند و با عنوان PACKAGE PLANTS  شناخته ميشوند، اغلب براي تصفيه فاضلاب املاک شخصي و جوامع کوچک مورد استفاده قرار ميگيرند. اگرچه سيستم هواي پکيج براي ظرفيت هاي بيش از 1ميليون گالن در روز(3800 مترمکعب در روز) نيز قابل استفاده است ولي عموما براي جريان فاضلاب در محدوده 0/001 تا 0/2 ميليون گالن در روز (3/8 تا 760 متر مکعب در روز) به کار مي روند . سيستم پکيج کوچک براي استفاده در خانه هاي شخصي توسعه يافته است. مناسب بودن مقادير طراحي  احجام، نحوه ي بهره برداري و نگه داري اين سيستم معمولا شرايط رضايت بخشي از فرآيند تصفيه براي دبي هاي پايين فاضلاب فراهم مي کند . از زماني که براي اولين بار پکيج ها به منظور تصفيه بيولوژيکي فاضلاب به کار گرفته شدند اين اعتقاد وجود داشت که با اعمال هوادهي کامل هيچ لجن مازادي نبايد توليد شود. درحالي که بر خلاف اين فرضيه ي نادرست در عمل مقاديري لجن پيش بيني نشده بوجودآمده و بهره بردار مجبور به تخليه ي دوره اي آنها از سيستم بود. فرآيند تخليه (burping)  زماني در سيستم هاي پکيج رخ ميدهد که نحوه ي بهره برداري از آن صحيح نباشد.

امروزه در دنيا استفاده از پکيج هاي تصفيه فاضلاب به حدي مرسوم گرديده است که در کشوري نظير آلمان در دورافتاده‌ترين روستاهاي اين کشور از اين سيستم‌ها براي تصفيه فاضلاب منازل روستائي و محافظت از منابع آبي بهره مي‌برند و در مقايسه با کشورمان که راهبري و بهره برداري از يک پکيج کوچک هوازي نياز به نيروي متخصص شبانه‌روزي و همچنين تعميرات دوره‌اي فراوان دارد و عمدتا در واحدهاي صنعتي بکار مي‌رود، استفاده از پکيج‌هاي نسل جديد تصفيه فاضلاب بسيار راحت و آسان بوده به گونه‌اي که افراد عادي در منازل شخصي از آنها استفاده مي‌کنند.

يکي از مهمترين مشکلات پکيج‌هاي نسل قديم استفاده از مخازن فلزي و ادوات مکانيکي و الکترونيکي در ساختار پکيج است و از سوي ديگر وابستگي اين سيستم‌ها به اپراتور تمام وقت باعث گرديده که همواره شاهد مشکلات و معضلات ناشي از خرابي و پوسيدگي و همچنين خطاي انساني باشيم. درپکيح‌هاى نسل جديد استفاده از فلزات خورنده در ساختار سيستم به حداقل رسيده و براي راهبري سيستم نيز نياز به اپراتور نمي‌باشد.

پكيج‌ هاي تصفيه فاضلاب صنعتي و بهداشتي سيستم‌هايي هستند كه براي تصفيه فاضلاب بصورت متمرکز طراحي و ساخته مي شوند. از آنجا كه اين سيستم‌ها داراي تمامي واحدها و تجهيزات مورد نياز جهت تصفيه هستند، اصطلاحا به آنها پکيج تصفيه فاضلاب گفته مي‌شود.

چندين روش متفاوت براي تصفيه در پکيج هاي تصفيه فاضلاب صنعتي و بهداشتي وجود دارد.

  • هوادهي گسترده لجن فعال(EAAS)
  • بيو راکتور غشايي(MBR)
  • بيو راکتور ناپيوسته متوالي(SBR)        
  • بيو راکتور بستر متحرک(MBBR)
  • بيو راکتور بستر ثابت(IFAS)

 

ch1 4

شکل 1

 

ch1 5

شکل 2

 

ch1 3شکل 3

 

 

 

تماس با مــا

آدرس دبیرخانه رویداد:

دانشگاه صنعتی اصفهان، ساختمان پژوهشگاه، طبقه اول، اتاق ۱۰۲، دبیرخانه هم نت فاضلاب

تلفن دبیرخانه رویداد: ۳۳۹۱۲۷۶۹-۰۳۱

و ۳۳۹۱۲۲۵۳-۰۳۱

فکس دبیرخانه رویداد: ۳۳۹۱۲۷۴۲-۰۳۱

ایمیل: wastewater@hamnetevent.ir

         

کلیه حقوق متعلق به بنیاد نخبگان استان اصفهان می‌باشد

Search